Ji gali būti skirtinga, kadangi vieni skaičiai vyrauja pasaulinėje rinkoje, kitus galima matyti kolonėlių švieslentėse, o dar kitokie tarifai yra taikomi buitiniams vartotojams. Būtent jiems neretai ir yra aktualiausi periodiškai vykstantys pokyčiai. Kadangi kainos yra perskaičiuojamos kiekvieną pusmetį remiantis daugybe skirtingų faktorių. O visą procesą prižiūri valstybinė energetikos reguliavimo taryba, kuri užtikrina, kad galutiniams vartotojams būtų taikoma sąžininga kainodara. Šį pusmetį įvykęs pokytis labiausiai palietė mažiausiai ir daugiausiai šios žaliavo sunaudojančias grupes. Pirmajam pogrupiui, kuris sunaudoja iki 300 kubinių metrų dujų kaina 2021 padidėjo 6,38 procentais. Aišku, tai tik kintamoji tarifo dalis, kadangi pastovioji liko nepasikeitusi nė vienam pogrupiai. Todėl dabar už kintamąją dalį buitiniai vartotojai turės mokėti 0,5 Euro už kubinį metrą. Ir nors skirtumas yra, tačiau praktiškai jis neturėtų būti labai juntamas. Bet džiaugtis galės tie, kurie suvartoja virš 20 tūkstančių kubinių metrų dujų, kadangi jiems kintamoji tarifo dalis šį pusmetį sumažėjo 3,7 procentais. Ir dabar jie turės mokėti 0,26 Euro už kibinį metrą. Taigi, sunaudojant gana didelį kiekį žaliavos net ir toks pokytis bus gana reikšmingas.

Kodėl nuolat perskaičiuojama gamtinių dujų kaina?

Toks klausimas gali kilti tikrai ne vienam ir jis pakankamai logiškas. Tuo labiau, kad žmonės sulaukia pokyčių kiekvieną pusmetį. Ir kartais jie nebūna itin malonūs, ypač kuomet didėja tarifai ir už žaliavą tenka mokėti kažkiek daugiau. Tačiau tai daroma norint nustatyti kuo tikslesnę kainą. Kadangi ir pačios dujos pasaulinėje rinkoje kainuoja ne vienodai priklausomai nuo daugybės faktorių. Todėl jų įkainiai kinta praktiškai kiekvieną dieną, nors didesni ir realiai jaučiami pokyčiai yra kažkiek retesni. Bet per pusmetį situacija gali pasikeisti pakankamai reikšmingai. Todėl ir tiekėjams yra svarbu, kad jų taikoma kainodara atitiktų realią situaciją. O valstybinės institucijos rūpinasi žmonių interesais, tad ir kiekvienas perskaičiavimas vyksta įvertinant visą situaciją ir priimant sprendimą, kuris tenkintų abi puses. Ir, jeigu dujų kainos 2021 metais yra kažkiek didesnės, tikrai nereikėtų nerimauti, kadangi labai tikėtina, jog po pirmo pusmečio jos gali kažkiek sumažėti. O minimalūs pokyčiai yra natūralūs ir vyksta nuolat. Ir perskaičiavimai užtikrina, jog žmonės nepermokėtų už šią žaliavą.

Dujų kaina lemia šios žaliavos populiarumą

Tai yra viena iš populiariausių medžiagų, kuri naudojama tiek buitiniams, tiek ir pramoniniams tikslams. O kai kuriose srityse yra itin populiari. Ir tam įtakos gali turėti tikrai ne vienas faktorius. Pirmiausia, dujos yra gana ekologiškas produktas, kuris degdamas neišskiria kenksmingų medžiagų, priešingai, negu kietas kuras arba alternatyvios žaliavos. Ir nors tai tikrai svarbu, tačiau daugelio pasirinkimą nulemia ne ekologinis, o finansinis aspektas. Ir natūralu, kad žmonės rinksis pigiausiai kainuojančias medžiagas. O dabartinė dujos kaina tą tikrai leidžia daryti. Ir nors ji nuolat kinta, tačiau bendros tendencijos rodo, jog šiuo metu ji yra pakankamai žema. Todėl ši žaliava tampa vis patrauklesne ir buitiniams vartotojams, kurie šią medžiagą naudoja ne tik maisto gamybai, bet ir būsto šildymui.

https://www.enefit.lt/verslui/duju-kaina